1. Úvod
 2. Pro studenty
 3. První kroky na ZČU

První kroky
na ZČU

Praktické rady k fungování na univerzitě, které se na začátku studia určitě budou hodit. 

Co se vám bude hodit znát?

Univerzitní budovy

Pokud potřebujete pomoc najít, v jaké budově podle její zkratky máte zrovna výuku, využijte naší interaktivní mapu

JIS Karta

Na ZČU je průkazem studenta JIS karta (JIS = Jednotný Identifikační Systém). Tato karta umožňuje vstup do jednotlivých objektů univerzity. Pro studenty jsou to kromě budov, kde probíhá výuka, zejména vysokoškolské koleje, laboratoře a jiné prostory s omezeným přístupem.

JIS karta slouží k placení obědů v univerzitních menzách, pro výpůjčky v knihovně ZČU, samoobslužné kopírování a tisk, a další. Veškeré informace k JIS kartě naleznete na tomto odkazu. Podání žádosti o novou kartu, či zjištění aktuálního stavu žádosti o kartu naleznete na této stránce.

Informační a poradenské centrum

Informační a poradenské centrum ZČU představuje ucelený systém poskytování studijních, sociálních, psychologických a právních služeb. Poradenští pracovníci pomáhají svým klientům (tj. uchazeči o studium a stávající studenti, případně absolventi) s orientací v určité problematice, řešením problémů a překonáváním nesnází, se kterými se mohou v osobním, studijním nebo profesním životě potkat. Centrum můžete kontaktovat přes jejich facebookovou stránku.

 • Adresa: Univerzitní 20, UI 213
 • Tel.: +420 377 631 350 – 9

HelpDesk CIV

CIV (Centrum informatizace a výpočetní techniky) provozuje v rámci ZČU svůj HelpDesk, jehož účelem je pomáhat studentům a zaměstnancům ZČU. HelpDesk nabízí způsoby, jak elektronicky nebo osobně požádat o radu a pomoc v oblasti výpočetní techniky. V řadě případů kromě rady HelpDesk pomáhá řešit různé nepřijmené situace (zapomenutí hesla, ztráta důležitých dat).

 • Hlavní pracoviště: Univerzitní 20 (UI205) 7:00 – 20:00 (Po – Pá)
 • Další pracoviště: Jungmannova 1 (JJ 108) 7:00 – 15:00 (Po – Pá)
 • Email: operator@service.zcu.cz
 • Tel.: +420 377 63 8888

konto orion

Konto Orion je elektronickou identitou uživatele systémů ZČU, které umožňuje využívat elektronické informační zdroje ZČU. Konto v systému Orion musí mít zřízené každý student a většina zaměstnanců univerzity, protože například umožňuje přístup do univerzitní pošty.

Registraci provádí studenti sami podle pokynů, které obdrží na začátku prvního ročníku společně s JIS kartou. Registrace probíhá elektronicky. Studenti v určené počítačové učebně použijí přidělené registrační údaje (vytištěné na smlouvě JIS) k podání žádosti o vytvoření konta.

Strava

Správa kolejí a menz ZČU v Plzni provozuje dvě menzy. Menzy nabízejí obědy, polévky, vegetariánské saláty, jídla v bio kvalitě, bagety, saláty, moučníky, studené i teplé nápoje, jednoporcovky a mnoho dalšího.

V menzách je zaveden bezobjednávkový systém vydávání jídel. Aktuální jídelníčky jsou neustále k dispozici zde. Na této stránce může strávník také zjistit aktuální stav obsazenosti jednotlivých menz. Pro zaplacení obědu využívají studenti JIS karty, které v tomto případě slouží jako elektronické peněženky. Konto na JIS kartě si studenti mohou nabíjet přímo u pokladny v menze. Dále jsou pro studenty zřízeny dva univerzitní bufety a dvě kavárny (včetně jedné internetové kavárny).

 • Menza kampus:  Univerzitní 12 (Po – Pá: 10:30 – 14:30
 • Menza centrum: Kollárova 19 (Po – Pá 10:30 – 14:30)
 • Bufet FPE: Klatovská 51 (Po – Čt 9:00 – 16:30; Pá 9:00 – 15:00)
 • Bufet FST: Univerzitní 22 (Po – Čt 7:15 – 15:30; Pá 7:15 – 15:00)
 • Kavárna UK: Univerzitní 18 (Po – Čt 8:00 – 16:00; Pá 8:00 – 15:00)
 • Cafe NTIS (internetová kavárna): Technická 8 (Po – Pá 7:15 – 15:00)

Ubytování

Studenti mohou požádat o přidělení ubytovacího místa v rámci univerzitních kolejí. Informace naleznete na internetových stránkách Správy kolejí a menz ZČU. Pro podání žádosti využijte  systém ISKAM. Studenti prvních ročníků se přihlašují do rezervačního systému pomocí svého příjmení a rodného čísla.

Pro nové studenty

Jste na univerzitě noví a honí se vám hlavou znepokojivé myšlenky jako, “Jak se mám vyznat v digitálním prostředí univerzity? Jak vlastně získat email? Co udělat jako první? Jak na nic nezapomenout?”.

První krůčky ve výpočetním prostředí vám usnadní tato stránka, kde jsou sepsány potřebné činnosti při nástupu na univerzitu.

arrow right

Moderní bezbariérový kampus

arrow right

Zajištění stravování

arrow right

Možnost ubytování

arrow right

Poradenská a IT podpora

Skip to content